2015. január 30.

Avokádós banánkenyér

Olyan receptet hoztam nektek, amit egyszer mindenkinek el kell készítenie, annyira isteni. Én most kenyérsütő formában csináltam, de legközelebb tuti kipróbálom muffinként is.
Szofi készítette el, nekem meg volt otthon pár érettebb banán és egy jó puha avokádó és mivel imádom az avokádót és végre kipróbálhatom édességben is, így csöppet sem haboztam: nekivágtam.
Az eredmény egy isteni, szaftos-ragacsos süti, amiben egyáltalán nem érezni az avokádó ízét, sőt, még krémesebbé teszi a süteményt.
Aki viszont idegenkedik az avokádótól, az a sima csokis banánkenyér receptjét megtalálja Dina barátnőm vagy Lili barátnőm oldalán.

Hozzávalók (1 csésze=250 ml) :
1 csésze sima liszt
3/4 csésze finomszemű zabpehely
1 teáskanál sütőpor
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál fahéj
csipet só

1 érett, puha avokádó
2 érett banán
60 ml étolaj
1 csésze cukor (én nádcukrot használtam)
2 közepes tojás
fél narancs reszelt héja
1/3 csésze joghurt

1/2 csésze dió, durvára törve
50 gramm étcsokoládé apróra törve


Elsőként a sütőt előmelegítettem 175 fokra. Majd az avokádót és az olajat egy botmixerrel krémesre mixeltem, aztán hozzáadtam a banánokat is és azt is krémesítettem. Ezután kézi habverővel hozzákevertem egyenként a tojásokat, a nádcukrot, a joghurtot és belereszeltem a fél narancs héját.
A száraz hozzávalókat (liszt, zabpehely, sütőpor, szódabikarbóna, fahéj, só) egy külön edényben összekevertem és a fenti masszához adtam. A diót és a csokoládét a végén adtam hozzá és alaposan összekevertem.
Majd egy kenyérformába (de lehet őzgerinc is) sütőpapírt tettem, a masszát beleöntöttem és az előmelegített sütőben 1 óra alatt készre sütöttem. Tűpróbával ellenőriztem, de a tészta még sült állapotában sem fog teljesen összeállni, kicsit még akkor is ragacsos marad.

2015. január 25.

Marhapofa ragu mártogatóssal

Hosszas utánajárás után végre sikerült marhapofát szereznem, és mivel már hosszú hetek óta vártam rá, mire a kezembe vettem, már tudtam is, mi fog belőle készülni. Egy szaftos ízbomba, amit tésztával fogok letakarni, megsütöm és az isteni szaftot azzal mártogatom.
És a etrv be is jött, de még hogy. Csak most sajnálom igazán, hogy nem tudok egy-egy jól sikerült ételemből mindenkinek kóstolót küldeni. Mert ezt egyszer MUSZÁJ mindenkinek megkóstolni. Téééényleg varázslatos és mennyei és nem lehet belőle eleget enni J

Hozzávalók 4 személyre:
60 dkg marhapofa lehártyázva, megtisztítva
2 vékony szelet zsírszalonna
2 közepes fej vöröshagyma
3 gerezd fokhagyma
3 kisebb sárgarépa
1 érett paradicsom
1 dl vörösbor
bors
rozmaring
pirospaprika
őrölt kömény
200 gramm apróbb csiperke megmosva és félbe vágva
előre kinyújtott pizzatészta (akinek van kedve, gyúrhat is J

A marhapofát kockákra vágtam. Majd a vöröshagymát és a fokhagymát megpucoltam és apróra vágtam. Ezután a két szelet zsírszalonnát és felcsíkoztam és apró kockákra vágtam. A paradicsomot és a sárgarépát nagyon apróra vágtam össze.
Egy széles, de nem túl magas falú serpenyőben zsírjára sütöttem a szalonnát, majd hozzáadtam a vöröshagymát és közepes lángon üvegesre pároltam. Itt következett a paradicsomkocka és a sárgarépakocka, ezt is kicsit hagytam pirulni. Ezután rádobtam a fokhagymát és átforgattam, majd hozzáadtam a húst is. A lángot feljebb vettem és a húskockákat minden oldaláról megpirítottam.

Közben persze a hús elkezdett levet engedni. Borssal, őrölt köménnyel és rozmaringgal fűszereztem és hozzáadtam 1 teáskanál pirospaprikát a színe kedvéért. Sózni még nem sóztam, hagytam, hogy kicsit rotyogjon a saját levében.
1 dl vörösbort adtam hozzá, csipet sóval ízesítettem, összekevertem, majd fedő alatt hagytam 1 órát puhulni.  (ha kell, vizet is adhatunk hozzá, de még fog belőle kifőni saját leve is, így én meg szoktamvárni, hogy elteljen az 1 óra és utána állítom be a folyadék mennyiségét.)

Ezután adtam hozzá még sót (ízlés szerint), majd következett a félbe vágott gomba és újabb 1 órán át puhult a ragu. (ha kell, pótoljuk a folyadékot, de figyeljünk, hogy ne lepje el teljesen a ragut a folyadék, akkor tud majd jó sűrű, szaftos lenni.
Újabb óra elteltével ellenőriztem (kóstolással) a hús puhaságát és sósságát, majd következett a végjáték: fél óra további párolás után a marhapofa ragu omlós és sűrű szaftos szószos csodaként nézett rám a serpenyőből.
Lezártam alatta a gázt, hagytam kihűlni és most jön a türelemjáték: 1 éjszakára a hűtőbe tettem, hogy még jobban összeérjenek az ízek. Higgyétek el, így lesz az igazán tuti, sokkal durvább ízbomba lesz, mintha frissen ettétek volna.
Másnap a ragut átszedtem egy tűzálló tálba és a pizzatésztával leborítottam, majd a széléről lelógó és levágott tésztadarabokkal díszítettem, végül lekentem a tésztát egy felvert tojással. 180 fokra melegített sütőben kb 40 perc alatt szép aranybarnára sütöttem.
Tálaláskor mindenkinek vágtam egy darabot a tésztából, majd mellé szedtem az isetni, sűrű, omlós-illatos marharaguból.

2015. január 18.

Citromkrémes torta

Szofikánál láttam ezt a csodás, citromkrémes meztelen tortát, ami annyira megtetszett, hogy ma el is készítettem, ez a vasárnapi ebédünk éke.
Ha előre dolgozunk vele, akkor pedig nem is olyan bonyolult, mint amilyennek elsőre hangzik.

Hozzávalók 21 centis tortához:
A piskótához:
5 tojásfehérje
100 gr liszt
100 gr cukor
csipet só
1 tk. sütőpor
A krémhez:
500 gr mascarpone
5 ek. porcukor
1 citrom reszelt héja
lemon curd (aminek az elkészítését ITT találjátok)

Kezdem azzal, hogy jól kifelejtettem a sütőport a piskótából, mert a gyerekek ott nyüzsögtek körülöttem :Anya mit segíthetek...stb :) De még így is nagyon finom lett a tésztája - legközelebb azért odafigyelek :)

Szóval előző nap elkészítettem a lemon curd-öt. Így ma már csak annyi dolgom volt, hogy a piskótákat és a mascarponét csináljam. 
Először is a piskótákhoz felvertem a tojásfehérjét félkeményre, majd hozzáadtam a cukrot és addig vertem, amíg a hab teljesen kemény nem lett.
Majd következett a sütőporos liszt (vagy a sütőpor nélküli - hihi), és ezt már óvatosan, egy fakanállal forgattam a habba. Majd 3 sütőpapírra 3, egyenként 21 centis kört rajzoltam és a tésztát 3 felé osztva, mindegyik kört megtöltöttem, elegyengettem tésztával, majd egyenként ki is sütöttem. Nagyon gyorsan, kb 10 perc alatt kész van 1-1 piskótalap, én 180 fokos sütőben sütöttem.

Majd óvatosan, egy kés segítségével leválasztottam a sütőpapírról és hagytam kihűlni.

Amíg a piskótalapok hűltek, a mascarponét kikevertem a porcukorral és a reszelt citromhéjjal, majd összeállítottam a tortát. Mivel nekem a mascarpone keményebb volt, mint a lemon curd, így először a mascarpone-krémet kentem a lapokra (szintén 3 felé osztva, majd erre kentem a lemon curdből. 
Ezután már csak egymásra pakoltam a lapokat, a tetejét kicsit "márványoztam" azaz egy kiskanállal a lemon curd-öt belekavargattam körkörösen az alatta lévő mascarponéba, majd megszórtam reszelt citromhéjjal és már kész is a remekmű. 
Akár azonnal is lehet tálalni, de hűtőben is pihenhet, amíg jól be nem faljuk.
(A narancssárgás citromhéj senkit ne tévesszen meg, nem narancsot reszeltem rá, hanem sikerült végre
Meyer citromot vásárolni, ami egy kicsit narancsosabb ízhatású és színű citromféle.)

2015. január 10.

Rakott bejgli

Gondolom mindnyájan voltunk már úgy, hogy megmaradt karácsony után a bejgli. Hát én most így jártam, ráadásul 3 fél rúdnyi is megmaradt, és kicsit ki is száradt. És hogy ne kelljen leerőltetni a torkunkon, kicsit felturbóztam és máris született egy vadiúj , szaftos édesség, amit nem csak bejglivel, de akár kicsit szikkadt kaláccsal is el tudok képzelni.
A recept nagyon egyszerű, a hátszegi rakott palacsinta adta az alapötletet.

Hozzávalók:
maradék bejglik vegyesen

az öntethez:
10 dkg porcukor
2,5 dl tejföl
2 dl tejszín
2 tojássárgája
1 csomag vaníliás cukor
a tetején lévő habhoz:
2 tojásfehérje
10 dkg porcukor
Először a bejglit vékony (kb fél centis) szeletekre vágtam, majd egy tűzálló tál aljába tettem az első réteget . (nekem 2 rétegnyi bejgli jött össze). 
Ezután következett az öntet: egy tálban összekevertem a hozzávalókat, majd az öntet felével szépen, egyenletesen leöntöttem a tálban lévő bejgliszeleteket.
Ezután rárakosgattam a maradék bejgliszeleteket és az öntet másik felével nyakon öntöttem az egészet úgy, hogy az öntet mindenhol beborítsa a bejglit.

Majd felvertem kemény habbá a fehérjéket, hozzáadtam a cukrot és tovább vertem, míg a hab fényessé nem vált. Ezt a habot halmoztam a bejglire, majd 180 fokra előmelegített sütőben kb 25 perc alatt készre sütöttem. 20 perc után érdemes ránézegetni, nehogy megégjen a hab.

2015. január 8.

Vörösáfonyás nyúlgerinc burgonyatakaróban

Minap sikerült hozzájutnom 1 kiló nyúlgerinc-filéhez, ami ugyebár színhús és isteni. Gondolkodtam, mit is kéne belőle csinálni, elsőkét az aszalt szilvás-vörösboros nyúlragum ugrott be, azzal nagyot nem tévedhetek. Aztán elkezdődött a kamranézegetős maradékfelhasználás-projekt. És egy fantasztikusan finom, szaftos egytálétel lett belőle.
És mivel egyik kedvenc írónő-barátom imádja a nyulat, így ezt az ételt első regényének megjelenése alkalmából neki ajánlom.
Nektek meg az ő könyvét :) (Itt meg is nézhetitek)

Hozzávalók 6 személyre:
1 kg nyúlgerinc
150 gramm baconszalonna
2 gerezd fokhagyma
liszt
2 evőkanál olaj
1 nagy marék aszalt vörösáfonya
1 teáskanál kakukkfű
1 dl édes fehérbor
1 dl víz
2 dl tejszín

bors
3-4 nagyobb krumpli

Elsőként a nyulat megmostam, majd apró kockákra vágtam és besóztam. A baconszalonnát apró kockákra vágtam és megpirítottam. Az összevágott nyúlhúsra rászórtam 2-3 evőkanál lisztet és alaposan összeforgattam, majd a serpenyőbe tettem a megpirított  bacon mellé és hagytam, hogy minden oldalán megpiruljon. Ezután hozzáadtam a két gerezd fokhagymát , a kakukkfüvet és a nagy marék aszalt vörösáfonyát és az egészet felöntöttem a fehérborral. Jól összekevertem, hagytam kicsit főni, majd következett 1 dl víz és a 2 dl tejszín.  Összekevertem, még egy kis sót és borsot adtam hozzá és át is öntöttem az egészet egy tűzálló tálba.

Miközben a nyulat pirítottam. egy lábasba tettem a krumplikat héjastól és felönöttem annyi vízzel, ami éppen ellepi. Forrástól számítva 10 percig főztem, majd leöntöttem róla a forró vizet és jeges vízzel öntöttem fel. Ettől a főtt krumpli héja szinte egészben lejön pucoláskor. Majd a már megpucolt krumplit vékony karikákra vágtam.

Miután a nyúlragut átöntöttem a tűzálló tálba, a krumplikarikákkal szépen befedtem és 200 fokos sütőben kb 30 perc alatt készre sütöttem. Érdemes néha a krumplira pillantgatni, nehogy megégjen.
Remek egytálétel és éppen csak egy kis munka van vele.





2015. január 4.

Gesztenyebomba

Citromhab oldalán találtam ezt a finomságot, és azonnal eldöntöttem, hogy ez lesz apósom születésnapi tortája. Mivel az ominózus születésnap karácsony környékén van, így ez lett a karácsonyi tortánk is, pillanatok alatt el is fogyott.

Hozzávalók 20 cm átmérőjű tálhoz
500 g gesztenyepüré

400 ml tejszín
1 evőkanál porcukor
1 csomag habfixáló

250 gramm mascarpone
3 evőkanál porcukor
1 evőkanál vaníliakivonat
100 gramm olvasztott fehércsokoládé

kb 20 darab babapiskóta
1 dl tej
1 kávéskanál rumaroma

a díszítéshez:
1-2 evőkanál holland kakaópor a tetejére szitálva
tejszínhab


A tálat folpackkal kibéleltem úgy, hogy a folpack minden oldalon lelógjon (a végén ezzel takargatom be a tetejét). Majd a gesztenyepürét több darabban, óvatosan körbenyomkodtam úgy, hogy megpróbáltam egyenletesen elrendezni. (mindenhol kb kisujjnyi vastag lett a gesztenyeréteg)

Ezután a mascarponét a porcukorral és a vaníliakivonattal kikevertem, végül az olvasztott, langyos fehércsokoládét is hozzáadtam. A tejszínt a porcukorral és a habfixálóval keményre vertem és óvatosan összeforgattam a mascarponés krémmel.

Majd a gesztenyével bélelt tálat megtöltöttem a tejszínes krém felével. Ezután a rumaromás tejbe áztatott babapiskótákat tettem le egy sorban a tejszínes krémre, majd ismét a krém következett: a maradék másik felét is a tálba simítottam. A tetejét szintén tejbe áztatott pisktával zártam úgy, hogy a piskóták teljesen befedjék a tejszínes krémet.
Ezután a kilógó folpackkal szépen betakartam az egész finomságot és ment éjszakára a hűtőbe.

Másnap a folpackot kihajtogattam, a tál tetejére tettem egy kis tálcát, megfordítottam, így a gesztenyebomba átkerült a tálcára. Óvatosan lehúztam róla a folpackot, majd az egészet megszórtam holland kakaóporral és tejszínhabbal díszítettem.

2015. január 2.

Sertésszűz a la Gretl

Karácsony előtt ötletelgettem barátnőkkel a menüvel kapcsolatosan és akkor vetette fel Ancsi barátnőm, hogy náluk bizony egy különleges, de egyszerűen elkészíthető finomság készül, sertésszűz a la Gretl.
A recept nagyon egyszerű, ráadásul jól előre is lehet vele dolgozni, hiszen előző nap már el lehet készíteni és másnapig hűtőben várakozik a sütésre. Így egy kicsit sem haboztam, leszaladtam a piacra, vettem sertésszüzet és már neki is láttam.
Ha valami igazán jót akartok a családnak, akkor ezt készítsétek el, mennyei.
Az eredeti receptért és rengeteg finom sütiért, tortáért pedig nézzetek be Ancsikámhoz, IDE.

Hozzávalók 8 személyre:
1 kg sertésszűz
1 tojás felverve
panírmorzsa

bors

100 gramm apróra vágott baconkocka
400 gramm barna csiperkegomba
2-3 újhagyma

2 dl tejszín
reszelt parmezán

olaj a sütéshez

A sertésszűzet kb 2 ujjnyi korongokra szeleteltem, a tenyeremmel mindegyiket szétlapítottam, majd sóztam, borsoztam. Ezután először tojásba, majd morzsába forgattam őket és forró olajban kisütöttem. Majd félretettem hűlni. (azért egy-két szeletkét így is megkóstoltunk és fantasztikus a rántott sertészszűz!)
Ezután egy serpenyőben megpirítottam a baconkockákat és rádobtam a vékonyra karikázott újhagymát, de azt csak éppen összeforgattam a már megpirult baconokkal és kiöntöttem a serpenyőből egy tálba.
Majd ugyanebben a serpenyőben a kisült bacon zsírjában megpirítottam a vékony szeletekre vágott gombát.
Ezután következett a rétegzés: egy tűzálló, magasfalú tál aljára pakoltam egy réteg panírozott, megsütött húst (nekem ez a húsok fele volt), majd erre halmoztam a bacon és a gomba felét. Ezt befedtem a másik adag sült hússal, amire rászórtam a bacon és a gomba másik felét. Majd az egészet leöntöttem a 2 dl tejszínnel és ment a hűtőbe 1 éjszakára pihenni.
Másnap, a hűtőből kivéve még megszórtam reszelt parmezánnal és 180 fokra előmelegített sütőben kb 40 perc alatt készre sütöttem.
Köretnek krokett illik hozzá, de másnap a maradék nekünk bulgurral is nagyon finom volt.
Próbáljátok ki, biztos vagyok benne, hogy nem fogtok csalódni benne.



Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...